Céltudatos szalontervezés
Amikor egy kozmetikus vagy fodrász tanuló a jövőjéről álmodozik, egy saját üzlethelyiség megteremtése körül forognak a gondolatai. Mikor eljut álmai megvalósításáig, akkor fontos, hogy tisztában legyen az alapvető jogszabályi elvárásokkal.

Jó megoldást, ám egyúttal problémák sorát is jelentheti, ha egy hosszú évek óta működő szalont veszünk át – ezek kialakítása ugyanis gyakran nem felel meg a mai igényeknek. Egy mai, modern üzlet-elrendezési terv értelmében teljesen át kell terveztetni új munkahelyünket. Mielőtt azonban szabadjára engednénk a fantáziánkat, érdemes megismerni az erre vonatkozó szabályokat, nehogy a jó ötlet megvalósulása után derüljenek ki azok a szabályok, melyeknek minden körülmény között meg kell felelnünk.
Most kizárólag a tevékenység folytatásának közegészségügyi szabályait vesszük számba. Azért csak ezeket, mivel a műszaki előírásokat a kivitelezésre megbízott szakemberek jól ismerik, a szakmára vonatkozó közegészségügyi előírásokat nekünk kell tudnunk.
A tevékenység folytatásához külön bejáraton át megközelíthető helyiség szükséges. A bejárat lehet folyosón, de nem lehet másik üzletből nyíló.
- A helyiségek méreteit a várható forgalomhoz kell tervezni.
A méretek számításakor egy munkahelyre a vendégek várakozó helyét a kiszolgálási és közlekedési teret is figyelembe véve legalább 6 m2-t kell számítani. A belmagasság a lakószobáknál meghatározott magasságnál.(2,2 m) kevesebb nem lehet. - A padlózatot résmentes, könnyen mosható burkolattal kell fedni – a vonatkozó jogszabály nem írja elő a csempét!
- Tiltott a lakásból nyíló, azzal összeköttetésben levő üzlet.
- Ha nagyobb üzletben gondolkodunk, melyben legalább 8 munkahely van, akkor a várakozó résztől elkülönített ruhatári részt (fülkét) kell biztosítani. Ez alatt csak a megfelelő számú fogas szükséges.
- A dolgozók részére 5 főig öltözőhelyet, e fölött öltöző helyiséget kell kialakítani megfelelő számú öltözőszekrény kialakításával. Gondoskodni kell a dolgozók tisztálkodási és kézmosási lehetőségéről is.
Fontos: Nem szükséges a külön férfi, illetve női öltözők megépítése. A különnemű WC csak 10 főnél több dolgozói létszám esetén kell, 8 munkahely fölött viszont a vendégnek kell külön WC.
- A WC-ket előtérrel és kézmosó berendezésekkel kell ellátni (az összes vízcsap hideg-meleg vízzel ellátott legyen).
- A világítás lehetőleg természetes (is) legyen, de a 300 lux erősségű megvilágítás mindenhol szükséges.
Legfontosabb szempont a lehetséges munkahelyek számának megtervezése, mivel ez az adat könnyen ellenőrizhető a beadott dokumentumok és az egy időben összeszámolható munkahelyek egybevetésével.