Tűz ütött ki egy tizennégy emeletes társasház egyik lakásában. A lépcsőházat teljesen ellepte a füst. Legalábbis egy gyakorlat feltételezése szerint. A gyakorlat központi témája a lépcsőházak tűzvédelme volt. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat számos előírást tartalmaz arra vonatkozóan, hogy mit lehet és mit nem a társasházak folyosóin, lépcsőházaiban elhelyezni. Leírja, hogy a menekülési útvonalakat szabadon kell hagyni, illetve milyen egyéb tűzvédelmi szabályoknak kell megfelelni ahhoz, hogy egy esetleges tűzoltói beavatkozást azonnal meg lehessen kezdeni, és biztonságosan végre lehessen hajtani. Ezeket azonban sok esetben figyelmen kívül hagyják a lakók, ami nagy veszélyt hordozhat magában. Ezen veszélyek bemutatása és a szabályok betartásának jelentőségére való rávilágítás volt a gyakorlat célja.
A tűzoltás és életmentés gyors és hatékony végrehajtása azonban több akadályba ütközött. Egészen pontosan székekbe, virágokba, újságos dobozokba, babakocsikba és egyéb más, folyosón elhelyezett tárgyakra. De miről is van itt szó?
A védőruhák súlya, a minimálisra csökkent látási viszonyok, valamint a hő- és stresszhatás mellett azonban más is nagyban megnehezítette a szakemberek munkáját: a fent említett, folyosókon elhelyezett tárgyak. A tűzoltók nekimentek az itt – csupán a gyakorlat miatt – elhelyezett szinte valamennyi holminak: ütköztek kis asztallal, borultak virágok és repültek napilapok. A gyakorlat során is bebizonyosodott, hogy minden menekülési útvonalon tárolt tárgy hatalmas veszélyt jelenthet!

Annak érdekében, hogy egy esetleges valós helyzetben a tűzoltók hatékonyan, gyorsan és biztonságosan tudják kimenteni a bajbajutottakat, a társasházak tűzvédelmére vonatkozó előírások maradéktalan betartására van szükség! Ez minden lakóközösségnek kötelessége és felelőssége!